Barrandovský most

25. října 2009 v 15:37 |  Praha
Barrandovský most je pražský silniční most přes řeku Vltavu. Most je významným dopravním uzlem jižní části města.
Má čtyři pruhy v každém směru, je přístupný i chodcům a cyklistům. Je součástí Městského okruhu. Je nejvytíženější komunikací v České republice (127 000 vozidel za den[1]). V současnosti přes něj projíždí většina tranzitu ve směru východ-západ včetně spojení dálnice D1 z Brna a dálnice D5 z Plzně. Dopravní zátěž mostu by se měla snížit po dokončení jižní části Pražského okruhu.
//<![CDATA[ if (window.showTocToggle) { var tocShowText = "zobrazit"; var tocHideText = "skrýt"; showTocToggle(); } //]]>

Historie

Již od 18. století v těchto místech umožňoval přechod řeky pontonový most. Po 1. světové válce vznikl velkorysý projekt dvou mostů v různých výškách, které měly spojit Hlubočepy s Braníkem a Dívčí hrady s Kavčími horami. V období po 2. světové válce byl již navrhován jediný most, vzniklo celkem 13 koncepčních variant, z nichž některé počítaly s tunely pod barrandovskými terasami. V srpnu 1976 byla nakonec vybrána varianta šikmého přemostění.[2]

Výstavba

Přípravné práce začaly v roce 1978. Jižní polovina byla zprovozněna 20. září 1983, severní v roce 1988. Most byl postaven jako šestipolový spojitý nosník z předpjatého betonu podle návrhu inženýrů Jiřího Hejnice, Pavla Tripla a architekta Karla Filsaka. Pro svou složitou půdorysnou dispozici byl betonován na skruži. Šířka mostu kolísá od 40 do 55 m, celková délka mostu je 352 m. Mostovka je ve výší 15 m nad hladinou Vltavy, rozpětí polí jsou 34 + 61 + 71 + 72 + 66 + 45 m. Most svírá s řekou ostrý úhel (53 stupňů). Na levobřežním vyústění mostu je půdorysně složitá, neúplná a zčásti mimoúrovňová křižovatka čtyřproudých komunikací. Na Městský okruh se zde napojuje Chuchelská radiála (Strakonická) a tzv. "výstupní barrandovská" (K Barrandovu) sloužící jako prozatímní spojka na Pražský okruh.

Plastiky

Jednou ze zvláštností mostu jsou ohromné betonové plastiky sochaře Josefa Klimeše. Na pravém břehu je to Rovnováha, přezdívaná "Červ dobyvatel". Na levém břehu jsou dvě betonové mísy, zvané "Hroší lázeň" nebo také "Krmítko pro slony".

Změny pojmenování

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama