Lanový most na Jižní spojce

19. září 2009 v 15:55 |  Praha
Zavěšený silniční most, který je součástí Jižní spojky na Městském okruhu a převádí provoz přes železniční trať Praha - České Budějovice a seřaďovací nádraží Praha-Vršovice (resp. Praha-Strašnice), sleduje okraj sídliště Skalka (ulice Přetlucká a Dolinecká) a katastrálně patří z větší části do Strašnic.
Není oficiálně pojmenovaný. Odbornými organizacemi (například provozujícími radary sledující provoz) i motoristickými publicisty bývá často v praxi označován jako lanový most.[1]
Most je významnou pohledovou dominantou. Z mohutného pylonu vybíhá dvakrát čtrnáct dvojic ocelových kabelů. Most projektovali Jiří Stráský, Ilja Hustý, Slavomír Kolčava a další v letech 1991-1993. Stavba byla zprovozněna v prosinci 1997.
Na východní straně mostu má v budoucnu ostře k severozápadu pokračovat Městský okruh, zatímco nynější pokračování je již součástí Štěrboholské radiály.
//<![CDATA[ if (window.showTocToggle) { var tocShowText = "zobrazit"; var tocHideText = "skrýt"; showTocToggle(); } //]]>


Závada

Dne 11. srpna 2008 zjistili pracovníci Technické správy komunikací hl. m. Prahy při opravě mostu u jeho východního konce v jízdním pásu pro směr ke Štěrboholům propad posledního příčného nosníku mostovky o 5 centimetrů. Pod vlivem zkušenosti z nedávného železničním neštěstím ve Studénce byla okamžitě přijata bezpečnostní opatření: nejen že byl most zafixován, ale ve směru do Štěrbohol byl na most zakázán vjezd vozidlům těžším než 6 tun a pro ostatní vozidla byla rychlost omezena na 30 km/h, pod mostem byla omezena rychlost vlaků na trati 221 na 30 km/h a byla uzavřena ulička Dolínecká. Kamionová doprava byla odkloněna Švehlovou a Průmyslovou ulicí, které zahltila, autobusová doprava ve Švehlově ulici byla převedena na zvýšený tramvajový pás. Oprava mostu měla původně trvat ještě asi 1 měsíc, postup opravy nové závady zatím nebyl stanoven.


Podobný most

Most podobné konstrukce (označovaný jako "harfový") na silnici I/19 vede také přes rybník Jordán v Táboře.[4]
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama